Několik důležitých pravidel a doporučení před použitím tejpu
00:00 / 00:00
Pro kvalitní přilepení tejpu je nutné nejprve připravit kůži – a to odmastit, osušit, eventuálně oholit chloupky.
Samotný tejp si nejprve odměřte v průběhu ošetřované oblasti. Zvažujte přitom zvolenou techniku tejpování, tedy napětí tejpu, které budete potřebovat.
Konce tejpu zastřihněte do obloučku, čímž snižujete riziko jeho předčasného odlepení. Používejte ostré nůžky vyhrazené pouze na stříhání tejpu.
Tejpy z podkladového papíru snímejte roztržením papíru. Vyhněte se kontaktu s lepidlem na rubu tejpu.
Po nalepení je nutné tejp ještě před změnou pozice segmentu zažehlit třením, čímž aktivujete lepidlo a zlepšíte tak adhezi tejpu. Míra zažehlení se odvíjí od ošetřovaného místa, jeho zatížení a kvality podkladu (ve smyslu odchlupení aj.)
Tejpy ponecháváme 1 – 5 dní dle zvolené techniky a problému.
Na tejpu rozlišujeme kotvu, bázi a konec. U některých technik rozlišujeme tails – tejp rozstřižený na pruhy.
Kotva a konec tejpu jsou dlouhé 2,5 – 5 cm, vždy je lepíme bez napětí. Vyvarujte se ukončení tejpu na jiném tejpu – tedy mimo kůži!
Báze je terapeuticky nejvýznamnější část, nachází se mezi kotvou a koncem tejpu. Podle požadovaného účinku volíme různé napětí báze.
Základní techniky pro ovlivnění svalu jsou facilitace a inhibice. Tejpy vedeme zpravidla od anatomického začátku k úponu, lepíme vždy v protažení svalu.
Pro inhibici využijte napětí 15 – 25 %, lepte technikou „paper off tension“ tedy pouhým odlepováním podkladového papíru právě v průběhu aplikace tejpu na kůži. (Technika využívá 10 – 15 % předpětí tejpu již na podkladovém papíře. )
Pro facilitace využijte větší napětí tejpu 15 – 35 %. Podkladový papír po nalepení kotvy stáhněte, konec tejpu držte za papír a zvolte požadované napětí tejpu.
Známkou správně nalepeného kineziotapu je zvrásnění a elevace kůže při návratu segmentu zpět do neutrální polohy.